Taş Yünü

Taş yünü, volkanik bir kaya olan bazalt taşının 1350 oC ya da 1400 oC'de eritilerek elyaf haline getirilmesi ile elde edilmektedir. Bazalt, siyah renkli ve çok sert bir kayaçtır, bu sebepten ötürü, taş yünü için yapı taşı olarak kullanılmaktadır. Taş yünü, ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı gibi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.

Taş yünleri, isteğe bağlı olarak alüminyum folyo ve cam tülü ile kaplanabilmektedir. Ayrıca taş yünü, gemi sanayisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Taş yünü üretimi ve satışı yapan pek çok firma ve şirket arasında en çok tercih edilen Ezengin Grup firması, sizler için en kaliteli ve en iyi ürünleri üretmeye son sürat devam etmektedir.

Taş Yünü Özellikleri

Taş yünü çeşitli özelliklere sahiptir. Bu özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Ateşe Karşı Dayanıklılık: Taş yünü, 1000 oC üzerindeki ısılara karşı oldukça dayanıklıdır. Taş yünü uygulanan alanlar, yangına karşı oldukça güvenilirdir. Taş yünü, yangınların başlayıp, yayılmasını engellemektedir.
  • Ses - Titreşim Emicilik: Taş yünü, ses ve titreşim enerjisini sıcaklığa dönüştüren bir üründür. Taş yünü, çapraz geçişli elyaf yapısına sahip olduğu için tüm titreşimleri etkisiz hale getirmektedir.
  • Buhar Geçirgenliği: Taş yünü, buhar geçirgenliğine sahip olan bir üründür. Bu özelliği sayesinde konut ve ofis yapılarını konforlu bir hale getirmektedir.
  • Boyut Stabilitesi: Taş yünü, sabit bir boyut yapısına sahip olup, sıcaklığa bağlı olarak değişkenlik göstermemektedir.

Hepsi ve daha fazlası için Ezengin Grup firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Taş Yünü Kullanım Alanları

Taş yünü, metal paneller için çeşitli kalınlıklarda ve ölçülerde üretilebilmektedir. Renk ve desen seçenekleri ile sunulan taş yünleri, montaj sonrası bitirme işlemi gerektirmeden kullanıma hazır bir hale gelirler. Her türlü mimari ve estetik algıya uygun olan taş yünleri, iç mekanların bölünmesinde, dış mekanlarda birimler oluşturmada ve yanıcı maddelerin depolandığı yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Taş yünleri, işçilik ve masraftan tasarruf sağlamaktadır.

Taş yünü hakkında daha ayrıntılı ve daha detaylı bilgi alabilmek için Ezengin Grup firması ile iletişime geçebilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.