Kireç

Kireç, oksit mineralleri ve kalsiyum mineralleri grubu içerisinde kireç taşının 850 oC ya da1450 oC gibi çeşitli derecelerde pişirilmesi sonucu elde edilen bir üründür. Kireç, su ile karıştırıldığında tipine göre havada ya da suda katılaşma özelliği göstermektedir. Kireç, beyaz renkli ve inorganik esaslı olan bir bağlayıcı maddedir.

Kireç üretimi ve satımı yapan pek çok firma ve şirket arasında en çok tercih edilen EZENGİN Grup firması, sizler için en kaliteli ve en iyi hizmeti sunmaya son sürat devam etmektedir.

Kirecin Kullanım Alanları

Kirecin çeşitli kullanım alanları mevcuttur. Bu alanlar aşağıdaki gibidir:

  • İnşaat Sektörü: Kireç, inşaat sektörü içerisinde betonun kalitesini arttırmak ve sertliğini korumak amacıyla beton hazırlama esnasında kullanılmaktadır. Kireç, donmayı geciktirdiği ve yapıştırıcı özelliği gösterdiği için kum sıva yapımında sıvanın çabuk donmasını engellemekte ve sıvanın şekillenmesini sağlamaktadır.
  • Asfalt Yapımı: Kireç, asfalt yapımı esnasında asfaltın daha az nem tutmasını sağlamaktadır, bu durum, asfaltın çabuk soyulmasını ve deforme olmasını engellemektedir. Asfalt yapımında kullanılan kireç, asfalta sertlik ve dayanıklılık kazandırmaktadır.
  • Madencilik Sektörü: Kireç, madencilik sektöründe çinko, kurşun ve bakır gibi cevherlerin pH oranını ayarlar. Ayrıca, demir cevherinin konsantresini peletme işleminde bağlayıcı madde olarak da kullanılmaktadır.
  • Kimya Sektörü: Kireç, kimya sektörü içerisinde sitrik asit rafinasyonu, krom nötrleştirici ve hipoklorit üretimi gibi çeşitli aşamalarda kullanılmaktadır.
  • İçme Suyu Arıtımı: Kireç, suyun sertliğini giderebilmek ve suya yumuşak bir tat verebilmek için içme suyu arıtımı esnasında kullanılmaktadır. Suda bulunan mikroorganizmaların yok edilmesi için kullanılan kireç, suda bulunan asidin nötrleşmesini de sağlamaktadır.
  • Gıda Sektörü: Kireç, gıda sektörü içerisinde genel olarak meyvelerin diriliğini korumak için kullanılmaktadır.

Hepsi ve daha fazlası için firmamızı takipte kalın!

Kirecin Faydaları

Kirecin sahip olduğu faydalar sebebiyle inşaat ve madencilik sektöründe, gıda malzemelerinin hazırlanmasında, bulunulan ortamı dezenfekte etmede, toprağı temizlemede, mikroorganizmaların üremesini ve çoğalmasını önlemede sıklıkla kullanılmaktadır.

Kireç ile ilgili daha fazla bilgi ve detay için EZENGİN Grup firmasını takipte kalabilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.