Tuğla Çeşitleri ve Fiyatları: İnşaat Projeleriniz İçin Doğru Seçimi Yapın

Modern dünyanın yaşam alanı olan apartmanlar ve plazalar başta olmak üzere betondan yapılan her yapının temelinde kullanılan malzeme tuğladır. Tuğlanın yapıların temelinde kullanılması ise yüzyıllardır var olan bir gerçektir. İnsanlar yerleşik yaşama geçtikten sonra hızlı bir şekilde barınma ihtiyacını geliştirmişler ve günümüzde harika mimari estetik yapılar oluşturmaya başlamışlardır. İnşaat projelerinde kullanılan tuğlalar, yapıların dayanıklılığı ve estetiği için temel bir yapı malzemesidir. Farklı tuğla çeşitleri ve fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinerek, inşaat projeleriniz için en uygun seçimi yapmanıza yardımcı olabiliriz.

Firmamız EZENGİN GRUP ise inşaat şirketlerinin bu devasa ve estetik harikası yapıları oluştururken ihtiyaç duyduğu inşaat malzemelerini tedarik etmektedir. Firma İstanbul Anadolu Yakasında olup şehirde sayısız inşaat firmasına malzeme tedariki sağlamıştır.

Her yıl yüzbinlerce kullanılan tuğlalar da tedarik edilen malzemelerden birisidir.

Tuğlanın Temel Tanımı

Tuğla, toprak, kil, kum ve bazen çimento karışımlarının sıkıştırılması ve pişirilmesi ile elde edilen sert bir inşaat malzemesidir. İnşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan bu malzeme, dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü ile bilinir.

Her birimizin hayatı boyunca yüzlerce kere gördüğü tuğla nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Genellikle kiremit rengi ile aynı renge sahip olan bu ürün duvar örmede kullanılır. Duvarlar ise her türlü binanın içinde kullanılır. Killi ve koyu renkli olan balçık belli kalıplara dökülür. Bu kalıplar ise güneşte kurutulur. İçerisinde pek çok yapışkan madde bulunan balçık kuruduktan sonra tuğla şekline dönüşür. Tuğlaların belli bir geometrik şekil formatı vardır. Binanın düzgün ve sağlam olması için bu şeklin uygun olması çok önemlidir. Sağlam yapılmamış her bina her türlü risk sonucunda yıkılma tehlikesi ile karşılaşabilir. Deprem ve sel gibi felaketlerde binalar hasar görebilir.

Tuğlaların sağlamlığı da binanın uzun yıllar ayakta kalabilmesi açısından oldukça önemlidir. Sağlam ve kaliteli yapılmış olan tuğlalar içinde olduğu binanın ömrünü uzatır.

İnşaat ve çeşitli yapı alanlarında birçok farklı ürün kullanımı söz konusudur. Bu ürünlerin başında çimento, tuğla, harç ve izolasyon malzemeleri gelmektedir. Tuğlalar özellikle betonarme yapının ortaya çıkması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Duruma göre iç duvarlarda, dış duvarlarda, bahçelerde ve çeşitli bölgelerde karşımıza çıkar. Kullanım amaçlarına göre tuğlaların farklı türlere sahip olduğu görülür. Aynı şekilde boyut, ebat, işlev gibi etkiler nedeniyle değişik kategorilerde tuğlalara rastlanmaktadır. Harman tuğlası, taş tuğla, cam tuğla, asmolen tuğla, yığma tuğla, 13.5 tuğla, 8.5 tuğla gibi çeşitler yaygın şekilde kullanılan tuğla türleridir. Aynı zamanda çeşitli alanlarda kullanılan dizayn ve estetik görüntü amaçlı dekoratif tuğla türleri de mevcuttur.

Asmolen Tuğla

   Asmolen tuğla türleri genellikle düz zeminler için kullanılmaktadır. Tavan ve yer zemini için tercih edilen tuğlalar yalıtım konusunda da önemli bir yere sahiptir. Isı yalıtımının haricinde ses izolasyonunu da sağlaması sebebiyle inşaat alanlarında yaygın şekilde kullanılır. Az çıkıntı yaratmaları nedeniyle düz zemin ve tavan gibi alanlar için en uygun tuğla türlerinin başında gelir. Asmolen tuğla fiyatları da insanlar tarafından merak edilen konulardan biridir. Tuğlanın fiyatları boyutuna ve adedine göre değişkenlik gösterir. Kurumumuza daha detaylı bilgi vererek gerekli fiyat bilgisini net şekilde alabilirsiniz.

Yığma Tuğla

    Yığma tuğla türü genellikle yatay ve dikey deliklere sahip tuğlalar arasında yerini alır. Bu iki türde de bulunması nedeniyle birçok kullanım alanı mevcuttur. Duruma göre iç ve dış duvar haricinde yalıtım noktasında da tercih edilmektedir. Aynı zamanda kolon yapısının olmadığı inşaat alanlarında da taşıyıcı misyon üstlenebilen dayanıklı tuğla türlerinden biridir. İsminden de anlaşılacağı üzere diğer tuğlalara nazaran çok daha ağır yapıda bulunurlar. Ağır olmalarının bazı durumlarda avantajı olmasına rağmen duruma göre negatif yönleri de vardır.

13.5 Tuğla

     13.5 tuğla türü genellikle yatay deliğe sahip tuğlalar arasında yerini almaktadır. Ağırlık olarak 8.5 ve 10'luk tuğla türlerine göre daha ağırdır. Tahmini olarak 3 kilogram ağırlığında değişim göstermektedir. Bina içi duvarlarında ve çeşitli bölme noktalarında kullanılan işlevsel tuğlalar arasında yer alır. Aynı zamanda sesi 40 ile 50 desibel aralığında absorbe ederek geçişi engeller. 100 desibellik bir ses üzerinden örnek verecek olursak 50 – 60 desibellik ses dışarıya geçiş sağlayacaktır. Bu nedenle duruma göre ses izolasyonu konusunda da tercih edilmektedir. Şirketimiz Ezengin Grup üzerinden ihtiyacınız olan tuğla türüne kolay şekilde sahip olmanız mümkündür.

8.5 Tuğla

    8.5 tuğla türü ebat olarak en küçük tuğlalar arasında yer alır. Ağırlık olarak genellikle 2 - 2.5 kilogram bandında karşımıza çıkar. Bu nedenle m² başına tahmini olarak 25 - 30 adet kullanım söz konusudur. Kurumumuz içerisinde 8.5 tuğla türlerini kolay şekilde bulabilirsiniz.

Tuğla Fiyatları

    Tuğla fiyatları inşaat yatırımcılarının en fazla merak ettiği konular arasında yer alır. Tuğla fiyatlarını etkileyen yüzlerce faktör bulunmaktadır. 13.5 tuğla fiyatları ebat olarak daha büyük olduğu için 8.5 tuğla fiyatları ile mukayese edildiğinde daha yüksek seviyede bulunur. Aynı şekilde yığma tuğla fiyatları ise türüne ve adedine göre değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle tuğla alımı sırasında tercih edilen türe ve adede göre değişimler yaşanır. Cam tuğla fiyatları daha farklı olacakken aynı şekilde taş tuğla fiyatları çok daha farklı fiyatlara sahip olabilmektedir. Ancak alım işlemi yapılırken ucuz olması için kaliteden ödün vermemek gerekir. Aksi taktirde doğal afetlerden biri olan deprem gibi felaketler sonucunda vahim durumlar ortaya çıkabilir. Kurumumuz Ezengin Grup bünyesinde yer alan tuğla türleri oldukça kaliteli şekilde bulunmaktadır.

Tuğla Modelleri

Tuğlaların birbirinden farklı özellikleri olan birkaç model çeşidi vardır. Her ürün ve yapı için birbirinden farklı tuğla çeşitleri kullanılır. Tuğla çeşitlerini sıralamak gerekirse;

  • Asmolen tuğla
  • Yatay delikli tuğla
  • Düşey delikli tuğla
  • Baca tuğlası
  • Dekoratif tuğla

Örnek verilebilir.

Tuğlalar kullanılacağı işleve göre seçilirler. Binanın kaba inşaatında yatay ve delikli tuğlalar kullanılır. Ancak şömine gibi iç dizayn tasarımlarında birbirinden şık dekoratif tuğla modelleri tercih edilir.

Tuğla Fiyatları

  • 13.5 Tuğla Fiyatları: 13.5 tuğla fiyatları, kalitelerine, boyutlarına ve bölgeye göre değişir. Genellikle büyük boyutları nedeniyle daha fazla maliyet gerektirebilir.
  • Cam Tuğla Fiyatları: Cam tuğla fiyatları, desenlerine, kalitelerine ve markalarına göre farklılık gösterir. Dekoratif amaçlar için kullanılan cam tuğlalar, genellikle diğer tuğla türlerinden daha pahalı olabilir.
  • İnşaat Tuğla Fiyatları: İnşaat tuğlası fiyatları, kalite, boyut ve bölgeye bağlı olarak değişir. Daha kaliteli tuğlalar genellikle daha yüksek bir maliyetle gelir.
  • Asmolen Tuğla Fiyatları: Asmolen tuğla fiyatları, boyutlarına ve kalitelerine bağlı olarak farklılık gösterir. Yüzeylerinin pürüzsüz olması ve özel işlemlere tabi tutulması maliyeti etkileyebilir.

Dekoratif Tuğla    

Tuğla gibi ürünler birçok amaç sebebiyle kullanılmaktadır. Kullanım amacı genellikle bina ve yapı gibi oluşumlarda duvar oluşturmaktır. Betonarme denilen yapı için tuğla, çimento ve çeşitli karışımlar ile oluşan harçlar gereklidir. Bu bileşenlerin bir araya gelmesi sonucunda binalarda yer alan iç ve dış duvarlar karşımıza çıkar. Aynı durum bahçelerde ve çeşitli inşaat yapılarında da karşımıza çıkar. Bu nedenle tuğla türleri birçok faktöre göre kategorilere ayrılır. Yatay şekilde delik bulunan tuğlalara yatay delikli tuğlalar, dikey şekilde delikli olan tuğlalara dikey tuğlalar denir. Aynı zamanda yığma tuğlalar ismi verilen tuğla çeşitlerine sık sık rastlanır. Bu türlerin haricinde dekorasyon için kullanılan tuğlalarda mevcuttur. Tuğlaların doğal taş görünümü katması ve dekoratif açıdan estetik durması sebebiyle kullanılması söz konusudur. Dekoratif tuğla ismi verilen bu tarz ürünler yapı ve çeşitli zeminlerin dışına uygulanır. Kaplama olarak kullanımı sebebiyle dışarıdan tuğla görünümü elde edilir. Retro, vintage, eskitme ve taş ev gibi konseptlerde oldukça estetik görünen dekoratif tuğlalar mimarların ilgi gösterdiği yardımcı ürünlerden biridir. Dizayn ve dekorasyon bakımından etkin rol oynayarak meskenin görünümünü bambaşka hale çevirir.

Dekoratif Tuğla Çeşitleri    

Dekoratif tuğla çeşitleri birçok seçenekte bulunur. Eski tip çıkma harman kaplama tuğlalar türünde daha yıpranmış görünüm elde edilir. Kültür tuğlası türlerinde ise daha yeni ve modern görünüm elde edilir. Aynı zamanda kültür tuğla türlerinde yapay olduğu yansıtılır. Harman tuğla türleri çeşitli kaplama seçenekleri ile bulunmaktadır. Kaplama tuğlalar dekoratif tuğla kategorisinde yer alması sebebiyle yüzlerce türe sahiptir. Bu nedenle kurumumuz üzerinden modellere göz atarak fikir sahibi olmanız mümkün olacaktır.

Dekoratif Tuğla Fiyatları    

Dekoratif tuğla fiyatları insanları merak ettiği konular arasında yer alır. Fiyatlar adede ve tercih edilen türe göre değişkenlik gösterir. Kurumumuz içerisinde yer alan ürünler fiyat performans dengesine bakıldığında oldukça makul seviyelerde sizlere sunulur. Ancak net bir rakam belirtmek için adet ve tuğlanın türü hakkında bizlere bilgi vermeniz mantıklı olacaktır. Ezengin Grup ile kontak kurarak fiyatlar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Delikli Tuğla   

İnşaat ve çeşitli yapılarda tuğla gibi ürünler olmazsa olmazlar arasında yer alır. Tuğlalar binaların betonarme oluşumu için oldukça önemli yere sahiptir. Tuğla, çimento ve inşaat harçlarının birleşmesi sonucunda beton veya duvar adı verilen oluşumlar ortaya çıkar. Tuğlaların bu denli önemli olması sebebiyle kullanım amacına göre farklı türlere ait tuğlalar görülmektedir. Delikli tuğlalar, dikey ve yatay delik türlerine göre kategorilere ayrılır. Ayrıca kullanılan tuğlaların 10'luk, 13.5'luk, 25'lik gibi değişik boyutları da mevcuttur. Aynı zamanda bacalarda kullanılan kare baca tuğlaları ve farklı alanlarda tercih edilen yığma tuğlalar gibi türlerde bulunur. Kullanım amacına ve işlevine göre tuğla seçimi yapmak çok daha mantıklıdır. Kurumumuz Ezengin Grup üzerinden istediğin her türlü tuğla türüne sahip olabilirsiniz.

Düşey Delikli Tuğla     

Düşey delikli tuğlalar genellikle karkas gibi alanlar ile beton yapılarının ayrışması için kullanılmaktadır. Dairelerde ve binalarda iç duvar oluşumu için kullanılır. Ayrıca basınca dayanıklı alanlarda, bahçe ve peyzaj mimarisi içerisinde de tercih edilmektedir. Düşey delikli tuğla türlerine kurumumuz Ezengin Grup üzerinden ulaşmanız mümkündür. Tuğlalar önemsenmesi gereken ve ciddiye alınması gereken malzemelerdir. Aksi taktirde büyük depremler sonucunda vahim sonuçlar ortaya çıkabilir. Kalitesiz tuğlalar ile yapılan binaların çökmesi sonucunda can ve mal kayıpları görülür. Bu gibi durumların önüne geçmek için kurumumuz gibi kaliteli ürünler sunan yerler ile kontak kurulmalıdır.

Yatay Delikli Tuğla      

Yatay delikli tuğlalar binaların iç yüzeyinden ziyade daha çok dış yüzeyde kullanılır. Ayrıca çeşitli yalıtım veya izolasyon işlemlerinde de tercih edilmektedir. İzolasyon sırasında ısı yalıtımı için veya ses yalıtımı için tercih edilir. Bu nedenle mantolama aşamalarında yaygın şekilde karşımıza çıkar. Tercih edilecek tuğla ebatı ve boyutu kullanım alanına göre seçilir. Ezengin Grup bünyesinde yer alan tuğlalar kaliteli malzemelerden üretilmiştir. Bu nedenle firmamız aracılığıyla ile alınacak tuğlalar bina ve yapılara sağlam şekilde adapte olacaktır. Kalitesiz tuğla ve malzeme kullanımı deprem gibi doğal afetler sonucunda yapıların çökmesine neden olur. Vahim durumların ortaya çıkmaması için kaliteli tuğlalar kullanımı tercih edilmelidir.

 

Tuğla seçimi, inşaat projelerinizin başarısı için hayati öneme sahiptir. İnşaat projenizin ihtiyaçlarına ve bütçenize uygun tuğla çeşidini ve fiyatını belirlemek için yerel tedarikçilerle iletişime geçmek önemlidir. Doğru seçim, projelerinizin dayanıklılığını ve estetik çekiciliğini artırabilir.

Bize Ulaşın

EZENGİN GRUP olarak firmamız İstanbul ilinde faaliyet göstermektedir. Ancak herhangi bir noktadan toplu ürün tedariki sağlamak için firmamıza ulaşıp sipariş verebilirsiniz. Web sitemizde yer alan iletişim bölümünden firma ile iletişime geçebilirsiniz.