Temel İzolasyon

Bir yapının temelinin sağlamlığı diğer tüm faktörlerden daha önemlidir. Temel izolasyonu, bir binanın dış etkenlere karşı tam bir korumaya sahip olmasını sağlar. Binalarda su ve demir etkileşiminden oluşan pas, yapının zarar görmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda su ile olan etkileşim rutubete de sebep olmaktadır. Temel su izolasyonu, binanın zarar görmesini engellemek ve ömrünü uzatabilmek açısından oldukça önemlidir. Ezengin Grup, temel izolasyonu da dahil olmak üzere birçok su yalıtım ürünü alanında hizmet vermekte olan en güvenilir şirketlerden biridir.

Temel İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Bohçalama yöntemi, temel izolasyonunda en sık kullanılan yollardan biridir. Bohçalama yöntemi kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • Öncelikle bir temel altı betonu (grobeton) katmanı oluşturulur. Bu yüzey olabildiğince pürüzsüz olmalıdır.
  • Bitümlü membranlar kullanıldığı takdirde grobetonun üzerine soğuk astar emülsiyonu uygulanır.
  • Astar kuruduktan sonra iki kat bitümlü membran üst üste gelecek şekilde şalümo ile eritilir ve yapıştırılır.
  • Betonarme perdeler inşa edilir ve buradaki su yalıtımı uygulaması da bittikten sonra yalıtımı dış etkenlere karşı koruyabilecek bir malzeme kullanılarak temel bohça izolasyonu tamamlanmış olur. Korumada kullanılan malzeme genellikle kabarcıklı drenaj örtüleridir, bunun sebebi ise kabarcıklı yapının toprağı binadan ayırarak suyun tahliyesini sağlamasıdır.

Temel İzolasyon Malzemeleri Nelerdir?

Temel izolasyonunda birçok yapı malzemesi kullanılmaktadır. Kullanılan temel izolasyon malzemelerinin sağlamlığı ve kalitesi, yapılan yalıtımın da aynı oranda dayanıklılığını belirler. Bu malzemelerden bazıları şunlardır:

  • Polimer bitümlü örtüler
  • Plastik-kauçuk bazlı örtüler
  • Sürme esaslı su yalıtım malzemeleri
  • Aynı zamanda, Protan BA ve Protan BAT PVC örtüler de temel izolasyonda kullanılabilir.

Ezengin Şirketler Grubu Temel İzolasyon Hizmeti

Bir yapının temeli ne denli güçlüyse, o binanın ömrü de o kadar uzun olur. Binalar yapılırken en başta temel izolasyonun yapılması, afetlerde oluşabilecek can ve mal kayıplarının da büyük ölçüde önüne geçmektedir. Temel su yalıtımı yapılırken kaliteli ürünler kullanılmalı ve izolasyonun planı kusursuzca yapılmalıdır. Ezengin Şirketler Grubu, temel izolasyonu gibi tüm su yalıtımı ürünlerinde güvenilir hizmetiyle ön plana çıkmaktadır. Temel izolasyon malzemeleri ve fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Ezengin Grup ile iletişime geçebilirsiniz.