Astarlar

Astar nedir? sorusuna cevap verecek olursak astarlar, boyamadan önce yüzeye uygulanarak boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlar. Astarlar bağlayıcı özelliğe sahiptir, bu nedenle boyanın daha kolay tutunabilmesini sağlar ve kusursuz bir boya elde edilir. Eğer su bazlı boyalar kullanılacaksa veya koyu renklerden daha açık renklere geçiş yapılması gerekiyorsa mutlaka astar kullanılması gerekir. Ezengin Grup, astarlar da dahil olmak üzere birçok yapı malzemesi alanında üst düzey kalitede hizmet veren bir şirkettir.

Astar Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Astarların temel kullanım alanı boyanacak olan alanın boyama işlemine hazırlanmasıdır. Böylece daha uzun süre dayanabilen ve kaliteli bir boya elde edilir. Astarlar renk dalgalanmalarını engellemeye yardımcı olur ve bunların yanı sıra boyanın gereksiz harcanmasını da en aza indirger. Astarın kullanımı ise şu şekildedir:

  • Astar boyası bir boya tablasına dökülür.
  • Silindir, astar boyaya batırılır bölümler halinde duvara yayılır.
  • Astar, yukarıdan aşağıya doğru hareketlerle tüm duvara uygulanır.
  • Astarın kuruması beklenir ve kuruduktan sonra zımpara ile pürüzler giderilir.
  • Son olarak duvar nemli bir sünger ile silinir ve kuruması beklenir.

Astar Boya Çeşitleri Nelerdir?

Astar çeşitleri seçilirken kullanılacak olan alan ve boya türü mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Kısaca sıkça kullanılan astar boya çeşitlerinden bazıları şunlardır: beton astarı, iç dış dolgulu astarlar, geçiş astarı ve şeffaf izole astar. Örneğin, iç cephe astar boyası son kat boya yapılmadan önce kullanılır ve bu boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlar. İç cephe örtücü astarlar su bazlı, kırık beyaz astarlardır ve daha çok renk geçişlerinde tercih edilir. Geçiş astarları ise solvent boya kullanılan yüzeylerden sonraki su bazlı yeni katman ile kullanılır.

Ezengin Şirketler Grubu Astar Hizmeti

Birçok farklı astar çeşidi bulunmakla birlikte, kullanılan alana uygun astar türüne karar verilmesi ve uygulanması oldukça önemlidir. Uygun astar türü seçimi gerçekleştirildikten sonra ise kaliteli içeriğe sahip ürünleri olan bir yapı malzeme firmasının seçilmesi oldukça önemlidir. Ezengin Grup, her kullanıma uygun astar çeşitleri alanında en kaliteli ve güvenilir ürünlerle hizmet vermektedir. Astar boya çeşitleri ve fiyatları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Ezengin Şirketler Grubu ile iletişime geçebilirsiniz.