Yapıştırma Harçları

Yapıştırma harçları, ham madde olarak çimento, kireç ya da alçı bağlayıcı ürünler içeren, genleştirilmiş perlit ya da perlitle birlikte kum kullanılarak yapılan, çeşitli harç katkı maddeleri ile özellik kazandırılan harç türüdür. Yapıştırma harçları, perlitli kayaç kumlarının 950 oC ya da 1100 oC'lik alevde genleştirilerek elde edilmektedir.

Yapıştırma harçları, perlit sıva harcı, izolasyon sıva harcı, alçılı perlit sıva harcı, alçılı perlit izolasyon harcı, yüksek kaliteli sıva harcı ve şeffaf perlit sıva harcı olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Yapıştırma harçları, çeşitli kimyasal katkı maddeleri ile elde edilen, yüksek yapıştırma özelliği gösteren ürünlerdir. Yapıştırma harçları, yalıtım ürünlerine akmama, bakteri üretmeme, çürümeme ve formunu bozmama gibi genel özellikler kazandırmaktadır.

Yapıştırma harç üretimi ve satımı yapan pek çok firma ve şirket arasında en çok tercih edilen EZENGİN Grup firması, sizler için en kaliteli yapıştırma harçlarını üretmeye devam etmektedir.

Yapıştırma Harçları Nasıl Yapılmaktadır?

Yapıştırma harçlarını yapabilmek için belirli aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir:

  • İlk olarak, harç hazırlanacak olan kap ya da leğen hazırlanmaktadır.
  • Hazırlanan kap ya da leğene, hazırlanacak olan harcın miktarı kadar su konulmaktadır.
  • Her 5 litre suya 6 ya da 8 dm3 yalıtım malzemesi, harç suyuna yavaş yavaş eklenir.
  • Karışım içerisinde pütürlü kısımlar kalmaması için mikser ya da el yardımı ile harç karıştırılır.
  • Homojen karışım elde edildikten sonra harç 5 dakika dinlendirilir.

Yapıştırma harçları hazırlanırken üretici firmanın tavsiyelerine uyulmalı ve önemli noktalara dikkat edilmelidir.

Yapıştırma Harç Fiyatları

Yapıştırma harç fiyatları, harcın kalitesine ve markasına göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak, markası bilinen bir yapıştırma harç fiyatı ile markası çok fazla bilinmeyen bir yapıştırma harç fiyatı aynı değildir. Ekstra olarak, satın alınan ürün miktarı da fiyatlarda değişkenliğe sebep olmaktadır. Bu sebeplerden ötürü yapıştırma harç fiyatları hakkında net ve sabit bir fiyat bilgisi vermek doğru değildir. Yapıştırma harç fiyatları hakkında daha ayrıntılı ve daha detaylı bilgi için EZENGİN Grup firması ile iletişime geçebilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.